Adtractionin blogi

Publisher Spotlight: Bonusway

Bonusway on Suomen suurin cashback-sivusto. Bonuswayn kautta verkkokaupoilla on mahdollisuus kasvattaa myyntiään tavoittamalla uusia asiakkaita ja parantamalla asiakaspysyvyyttä. Adtraction on tehnyt Bonuswayn kanssa yhteistyötä jo vuodesta 2013.

Voitko esitellä itsesi ja Bonuswayn?

Olen Vivian Christensen ja olen Bonuswayn Pohjoismaiden Aluejohtaja. Vastaan Suomen, Ruotsin ja Tanskan markkinoista. Bonusway on suomalainen yritys, joka on perustettu vuonna 2011. Toimistomme sijaitsee Helsingissä. Bonusway on yksi Euroopan johtavista cashback-toimijoista. Olemme aktiivisia 17 maassa ja meillä on yli viisi miljoonaa käyttäjää. Autamme verkkokauppoja lisäämään myyntejään jakamalla parhaita etuja käyttäjäkunnallemme.

Voitko kertoa, mikä on cashback-sivusto?

Cashback on kuin virtuaalinen loyalty-ohjelma verkkokaupalle, jonka kautta kuluttajan on mahdollista ansaita rahaa takaisin ostoksistaan. Cashback suomennettuna on "rahaa takaisin". Kun jäsenemme klikkaavat partnereidemme verkkokauppoja sivustomme, sovelluksemme tai sähköpostimme kautta, verkkokauppa maksaa meille komission ostosta, jonka jaamme jäsentemme kanssa cashbackina.  Win-win! 

Kuinka Bonusway hyödyntää kumppanuusmarkkinointia?

Kumppanuusmarkkinointi, eli affiliate-markkinointi on ydinosa cashback-markkinoinnin konseptia. Liiketoimintamme perustuu suurimmalta osin komissioihin, joita saamme kauppiailta ja ostoksiin, joita jäsenemme tekevät.

Kuinka yhteistyö Bonuswayn kanssa tuo lisäarvoa verkkokaupalle?

Meillä on omistautunut tiimi, jolla on pitkä kokemus affiliate-markkinoinnista ja laaja jäsenkunta, joka koostuu niin diilinmetsästäjistä, muotia rakastavista, sisustusintoilijoista kuin säännöllisesti matkustavista kuluttajista näin muutaman segmentin mainitakseni. Olemme tärkeä markkinointikumppani monelle Suomen ja Euroopan tunnetuimmista verkkokaupoista.

Yhteistyö Bonuswayn kanssa antaa verkkokaupoille mahdollisuuden kasvattaa heidän liikevaihtoaan tavoittamalla uusia asiakkaita ja lisäämällä asiakaspysyvyyttä. Järjestelmämme tarjoaa uniikin mahdollisuuden tavoittaa ideaali asiakaskuntasi ja targetoida heidät juuri oikeassa vaiheessa asiakaspolkua. Me ylläpidämme kontaktia jäseniimme lukuisten kanavien kautta, mukaanlukien sosiaalisen median kanavat, sähköpostit, verkkosivumme sekä mobiilisovelluksemme. Me voimme auttaa sinua tavoittamaan ja sitouttamaan tuhansia lojaaleja kuluttajia, jotka kuuluvat kohderyhmääsi.

Mitkä ovat tärkeimmät tekijät, jotka otatte huomioon affiliate-ohjelmaan liittyessänne? Minkä tyylisiä mainostajia etsitte?

Mietimme esimerkiksi brändin tunnettuutta, komissiotasoa, EPC:tä, pitkän aikavälin kannattavuutta ja sitä, miten brändi sopii kohderyhmällemme.

Millaista on ollut tehdä Adtractionin kanssa yhteistyötä ja mistä ominaisuuksista pidät erityisesti?

Adtraction on yksi kärkiverkostoistamme. Erinomainen asiakaspalvelu, huippulaatuiset affiliate-ohjelmat ja helppokäyttöinen järjestelmä tekevät yhteistyöstä vaivatonta. Helppokäyttöinen järjestelmä auttaa säästämään paljon aikaa.

Onko Bonuswaylle tulossa uusia ja jännittäviä kampanjoita tai uudistuksia, joista haluaisit kertoa? 

Lanseerasimme hiljattain uuden mobiilisovelluksemme, joka mahdollistaa jäsenillemme smoothimman shoppailukokemuksen ja tarjoaa laajemman valikoiman tarjouksia ja kauppiata kätevämmin. Voin ilolla todeta, että uusi mobiilisovellus on otettu erittäin hyvin vastaan käyttäjiemme keskuudessa.

Voin myös mainita, että kesäkuussa (viikot 23-24), meillä on tiedossa jännittävä kampanja, jossa juhlistamme sitä, että Bonusway täyttää 10 vuotta! Kauppiaat voivat hankkia premium-näkyvyyttä verkkosivuillamme, uutiskirjeissä ja sosiaalisen median kanavissamme. Jos haluaisit kuulla lisää saatavilla olevista näkyvyyspaikoista, voit olla yhteydessä kollegaani Johan Seliniin osoitteessa johan.selin@bonusway.com ja voimme luoda juuri sinun tarpeisiisi sopivan ratkaisun.

Tilaa viimeisimmät blogipostauksemme

Black Weekin tarjouksia!🖤

Singles' Dayn huikeat tarjoukset!

Katso lisää blogipostauksia